Spodnie pareo – co to takiego?

Czym są spodnie brazylijskie lub spodnie pareo i skąd ta nazwa?

Spodnie brazylijskie to spodnie o niepowtarzalnej, wiązanej konstrukcji. Niektórzy mówią na nie „spodnie pareo” lub „chusta w formie spodni” lub „spodnie w formie chusty” albo nawet „chusto-spodnie”.

Można je również określić opisowo jako „spodnie wiązane”. Co odróżnia je od zwykłych spodni? 

Wyjątkowość spodni pareo polega na sposobie ich zakładania. Nie spotkacie tu suwaka, gumki ani innych typowych rozwiązań. Spodnie pareo są w 100% wiązane.

Składają się z dwóch nogawek (oczywiście :D) oraz dwóch pasków. Jeden pasek wiążemy w talii (lub na biodrach, w zależności od preferencji). Węzeł można zawiązać na plecach lub w z przodu. 

Następnie przekładamy spodnie między nogami i wiążemy pasek z drugiej strony. Wydaje się to skomplikowane? Tylko za pierwszym razem! Z czasem wszystko staje się jasne i oczywiste. 😀

W terminologii angielskiej spotkałam się z takimi nazwami jak „Thai pants” lub „Fisherman’s pants”, czyli „spodnie rybaka”. Jednak nie jest to zbyt dokładne określenie,  gdyż „fisherman’s pants” odnosi się do innego rodzaju spodni o prostej konstrukcji. Również są to spodnie wiązane w pasie, jednak konstrukcja jest zupełnie inna, wygląd również. Spodnie te składają się z dwóch nogawek bez rozcięć oraz dużego karczka i długiego paska. Są bardzo szerokie, dzięki czemu ich rozmiar jest uniwersalny. Spodnie zakłada się klasycznie, nadmiar materiału z boku zwija się tworząc zakładki i związuje paskiem.

Jakie inne nazwy można spotkać?

Spodnie pareo Midnight garden

Festival pants (bez dwóch zdań, są to spodnie doskonałe na wszelkie festiwale plenerowe, muzyczne i taneczne), double split pants, high split pants, open leg pants, envelope pants, wide legged pants…

Wszystko są to nazwy opisowe, odnoszące się do wyglądu spodni: spodnie z rozcięciami, spodnie z wysokimi wycięciami, szerokie spodnie, spodnie kopertowe.

Spodnie kopertowe to szczególnie ciekawa nazwa i w sumie nawet trafna. Nawiązuje do słynnej „sukienki kopertowej”, której części nachodzą na siebie i której konstrukcja również jest wiązana. Idealnie opisuje to również te spodnie: ich przód i tył nachodzą na siebie, tworząc zakładkę, a konstrukcja jest całkowicie wiązana.

„Spodnie z zakładkami” również byłyby niezłą nazwą.

Skąd taka rozbieżność nazw?

Przede wszystkim stąd, że spodnie te są stosunkowo nowe w naszej szerokości geograficznej i nie ukuła się jeszcze jednak spójna nazwa na ich określenie. Tak dzieje się często w przypadku ubrań, które przybywają do nas z zagranicy, i nowych trendów. Wraz z mnogością krojów, potrzebujemy coraz to nowych, specjalistycznych określeń aby móc o nich mówić.

Czy wraz z ich rozpowszechnieniem taka nazwa powstanie? Czy zaczną o nich pisać żurnale i czy swoim zwyczajem zapożyczą one nazwę angielską? 

Zobaczymy – mam nadzieję, że przekonamy się niedługo.

A skąd nazwa „spodnie brazylijskie”? To moja własna kreatywność. 😀 Kiedy zaczynałam szyć ten model i rozpowszechniać go na polskim rynku, nie był on jeszcze znany w Polsce. Sama znam go od Brazylijek i mojej ukochanej instruktorki zouka, która przywiozła je z Brazylii. Natomiast sam model raczej z Brazylii nie pochodzi. Nazwa jednak jest wdzięczna, toteż propagowałam ją dzielnie i dość uparcie przez pierwsze lata działalności. Dziś jednak wiem, że dla osób nietańczących zouka może być mało intuicyjna, dlatego staram się stosować też inne nazwy wymiennie, aby dać się znaleźć również osobom, które o tej „mojej” nazwie nie mają pojęcia. 😀

A Wy z jaką nazwą tych spodni spotkałeś się po raz pierwszy? Która najbardziej przypadła Ci do gustu? Czy doczekamy się jednolitej nazwy?

Jestem ciekawa Waszych opinii!

Spodnie pareo Wild at heart

1 thought on “Spodnie pareo – co to takiego?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart